Światła awaryjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu i służą do określonych przepisami celów. Za niewłaściwe ich używanie grozi mandat.

Światła awaryjne są połączonymi systemami prawych i lewych kierunkowskazów. Kierowcy zwykle wykorzystują je wtedy, gdy chcą zaparkować w niedozwolonym miejscu, ale za takie ich używanie można dostać mandat w wysokości 100 - 300 zł.
Światła awaryjne służą bowiem do ostrzeganie innych kierowców przed niebezpieczeństwem. Można więc legalnie używać ich wtedy, jeśli np. postój jest spowodowany uszkodzeniem pojazdu, albo gdy zdarzył się wypadek drogowy. Jeśli w którymkolwiek z tych dwóch przypadków zatrzymujemy się w miejscu niezgodnym z przepisami, powinniśmy włączyć światła awaryjne.
W przypadku, gdy kierowca parkuje nielegalnie i używa tych świateł, łamie jednocześnie dwa przepisy: nadużywa świateł awaryjnych i nie stosuje się do zakazu zatrzymania. Czasem też można dopatrzeć się tego, że kierowca tamuje ruch, a to potencjalny powód do wlepienia kolejnego mandatu lub odholowania auta.
Przyjęło się, że świateł awaryjnych kierowcy używają też w geście podziękowania innemu kierowcy lub jego przeproszenia za niewłaściwe zachowanie. W takich przypadkach policja raczej nie reaguje, ale i tak jest to nielegalne.
Często też kierowcy ostrzegają się przed gwałtownym hamowaniem. To kwestia bezpieczeństwa, ponieważ np. kierowca samochodu ciężarowego potrzebuje nieco dłuższej drogi, żeby zahamować obciążony zestaw pojazdów. Jeśli hamowanie zostało spowodowane nieoczekiwaną sytuacją i istnieje ryzyko, że inni uczestnicy ruchu mogą być narażeni na niebezpieczeństwo, to używanie świateł awaryjnych jest uzasadnione.
Uzasadnione jest też użycie świateł awaryjnych przez kierującego autobusem szkolnym w czasie wsiadania i wysiadania dzieci oraz kierującego pojazdem przeznaczonym do przewozu osób niepełnosprawnych w takich samych sytuacjach.
Warto też pamiętać, że jeśli nasz samochód zostanie unieruchomiony z powodu awarii lub wypadku, to oprócz włączenia świateł awaryjnych należy wystawić trójkąt ostrzegawczy, który powinien stać w odległości 100 m, jeśli zdarzenie miało miejsce na autostradzie lub drodze ekspresowej, albo od 30 do 50 m na drodze poza obszarem zabudowanym. Jeśli do podobnej sytuacji doszło w mieście, to trójkąt odblaskowy powinien być ustawiony tuż za pojazdem.

Jak używać świateł awaryjnych?
Te światła muszą być włączone podczas postoju w warunkach niedostatecznej widoczności, o ile pojazd nie znajduje się poza drogą lub gdy miejsce postoju nie jest oświetlone. Trzeba też zawsze sygnalizować postój z powodu uszkodzenia auta (jeśli nie można go usunąć z drogi) w miejscu niedozwolonym, np. na autostradzie czy drodze ekspresowej, lub w miejscu, które jest niewidoczne dla innych kierowców.

Jak nie używać świateł awaryjnych?
Świateł awaryjnych nie wolno używać podczas holowania pojazdu. Dodatkowo używanie tych świateł nie jest usprawiedliwieniem podczas postoju sprawnego auta w miejscu, gdzie postój jest zabroniony.

Co grozi za niewłączenie świateł awaryjnych?
Niewłączenie świateł awaryjnych w przypadku awarii lub wypadku skutkuje mandatem w wysokości 150 zł i 1 punktem karnym. Za niewłączenie świateł awaryjnych w przypadku awarii lub wypadu na autostradzie albo drodze ekspresowej mandat wynosi 300 zł i 1 punkt karny.