Czas Sylwestrowy to trudny okres dla większości psów. Hałasy, krzyki, śpiewy i oczywiście wystrzały fajerwerków towarzyszące świętowaniu pożegnania i powitania nowego roku, są dużym obciążeniem dla wrażliwych uszu naszych czworonożnych podopiecznych. Najczęściej zostają one w ten dzień same w domu, co jeszcze potęguje ich strach. Dlatego, jako odpowiedzialni właściciele musimy stworzyć naszym zwierzakom taki komfort, żeby jak najmniej odczuły stres związany z sylwestrową zabawą.

U psów zakres słyszalnych dźwięków waha się w granicach od 15 do 40 000 Hz, zaś u człowieka zakres ten wynosi 16 - 20000 Hz, psy słyszą też z o wiele większej odległości niż ludzie. W rzeczywistości psi słuch jest tak wyczulony, że dźwięki, które dla ludzi są głośne lub denerwujące, mogą stanowić zamach na psie uszy.

Huki i wystrzały Sylwestrowych petard to dźwięki o częstotliwości od 70- 110 dB, bardzo często powodują silny strach i stres u niektórych psów, a nawet w dużym natężeniu mogą powodować ból.

Nie wszystkie psy jednak jednakowo znoszą hałasy dobiegające zza okien. Niektóre czworonogi przesypiają noc sylwestrową, inne uciekają w najdalszy kąt pokoju, jeszcze inne dostają swoistego ataku szału i zaczynają miotać się po całym domu.
Du
żą role w występowaniu strachu czy lęku u psów odrywa częstotliwość, natężenie i impulsywność dźwięków, oraz pewna wrażliwość na odgłosy może uwarunkowana genetycznie, bądź związana jest z wcześniejszymi traumatycznymi doświadczeniami z hałasem.

Pies który odczuwa silny lęk i jest zestresowany zazwyczaj: dyszy,
drży,
ślini się,

gubi nadmiernie sierść,
mogą pocić się jego łapki,
dodatkowo pies może biegać po całym domu szukając bezpiecznego miejsca,
chowają się po kątach może też kopać w panice w podłodze,
oddawać pod siebie mocz lub kał
Na spacerze wystraszony pies może próbować wyrwać się z obroży, i biec przed siebie w

panice.

Z tego powodu, jeśli jesteś opiekunem psa i obawiasz się jego kondycję i samopoczucie w tę noc, warto odpowiednio się do niej przygotować i zapewnić psu jak najwięcej komfortu oraz poczucia bezpieczeństwa na czas sylwestrowej strzelaniny.

Najlepiej zacząć minimum na dwa tygodnie przed Sylwestrem czyli już teraz!

I.Środki wspomagające

Gdy twój pies bardzo źle znosi okres sylwestrowy i wyraźnie odczuwa stres, możesz zastosować środki działające na poprawę równowagi nastroju psa, łagodzące odczuwanie negatywnych emocji, i niepokoju, zalecone przeze mnie środki są bezpieczne i nie mają skutków ubocznych (pomijając alergię na ich składniki) Bardzo istotne przy skutecznym stosowaniu wielu preparatów jest podawanie ich wcześniej, najlepiej przez dwa tygodnie, aby działanie było skumulowane.

By zwiększyć szanse działania preparatów konieczne jest stosowanie ich razem z ćwiczeniami z zakresu modyfikacji zachowania które opisane są poniżej.

1.Preparaty ziołowe
Istniej
ą rozmaite ziołowe preparaty, które można podawać swoim zwierzętom np:

  • Kalm Aid,

  • Stress Out,

  • Dolvit Calm

W preparatach tych zazwyczaj znajdują się mieszanki ziół takich jak: waleriana, melisa i dziurawiec, które działają uspokajająco.

2.Preparaty feromonowe

Są to preparaty zawierające syntetyczną postać naturalnie występującego feromonu (DAP). Umieszczone w środowisku zwierzaka pozwalają zwiększyć jego poczucie bezpieczeństwa, i minimalizują odczuwanie stresu.
Feromony wyst
ępują w postaci sprayów, dyfuzorów i obroży takie jak np.

obroża lub dyfuzor Adaptil
Obroża lub spray adaptacyjny dr Seidla

Wybór odpowiedniej postaci powinien być uzależniony od miejsca w którym będzie przebywał pies w trakcie ekspozycji na bodziec wywołujący stres.Dyfuzor skuteczny będzie w małych pomieszczeniach. Sprayem możemy wypsikać kryjówkę psa, kocyk. Pies noszący obrożę feromonową jest stale pod wpływem ich działania. Można zastosować więcej jak 1 rodzaj preparatu.

3. Nutraceutyki z L-tryptofanem i biopeptydem mleka

Kolejne skuteczne preparaty które można zakupić bez recepty i będą pomocne w trakcie przygotowań do sylwestra są preparaty pomagające regulować pewne funkcje fizjologiczne, pozytywnie wpływają na samopoczucie psa i nastrój. Np

RelaxerVet Calmex

Publikacja:

Redakcja portalu Nowe Miasto dla Was


Więcej od - Redakcja portalu Nowe Miasto dla Was

Napisz komentarz

Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj
Jak chcesz się przedstawić?