Wprawdzie Ministerstwo Cyfryzacji jest w trakcie likwidacji, ale inne resorty nie próżnują. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało właśnie o wprowadzeniu nowej usługi, mobilnej Karty Dużej Rodziny.

Jest ona rządowym systemem zniżek na wiele usług, również oferowanych przez sektor prywatny, dla rodzin, w których jest więcej niż dwoje dzieci. Do tej pory KRD była tradycyjnym, papierowym dokumentem. Od tego roku jej posiadacze mogą z niej korzystać przez aplikację na urządzeniach mobilnych, np. smartfonach. Kartami posługuje się 417 tys. rodzin w Polsce.

- Nowoczesna Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne powstała z myślą o wygodzie polskich rodzin. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie z Karty będzie o wiele prostsze. Dostęp do bogatej oferty ulg i zniżek, a także do informacji na ich temat jest już na wyciągnięcie ręki. To duże udogodnienie dla rodzin 2 plus - mówiła szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska.

Korzystanie z aplikacji KRD nie różni się niemal niczym od używania aplikacji komercyjnych. Należy ją pobrać np. na telefon, a potem się do niej zalogować. Żeby było to możliwe, trzeba wcześniej otrzymać decyzję o przyznaniu karty. Takie decyzje wydają prezydenci, burmistrzowie lub wójtowie. Rodzina, która chce korzystać z KRD w aplikacji musi podać adres email oraz numer telefonu.
Choć o nowej usłudze resort poinformował dopiero w styczniu 2018 r., to aplikacja była dostępna w internetowych sklepach z aplikacjami już w grudniu ubiegłego roku. W Google Play można znaleźć informację, że ostatnia aktualizacja oferowanego programu miała miejsce 12 grudnia 2017 r.